مقايسه سنگ مالون و لاشه


سنگ ها يکي از پر کاربردترين مصالحي هستند که در ساختمان سازي مورد استفاده قرار مي گيرند. انواع و اقسام سنگ ها در اين صنعت به کار مي رود و برخي علاوه بر زيبايي که به محيط مي بخشند، از استحکام و مقاومت بالايي نيز برخوردار هستند. از جمله اين سنگ ها مي توان به سنگ مالون و سنگ لاشه اشاره کرد. خريد و فروش اين سنگ ها در سال هاي گذشته افزايش چشمگيري پيدا کرده است.


برخي به اشتباه به سنگ مالون، سنگ لاشه نيز مي گويند. اما در واقع اين دو با هم تفاوت هايي دارند. در اين متن قصد داريم در مورد تفاوت هاي اين دو نمونه سنگ با هم صحبت کنيم.


سنگ لاشه چيست؟


سنگ هاي لاشه سنگ هايي هستند که بعد از استخراج از معدن با کمترين تغييرات، به کار برده مي شوند. اين سنگ ها نيز داراي شکلي نامنظم بوده و بيشتر در پي ساختمان ها و ديوار قرار داده مي شود. رنگ هاي مختلفي از سنگ لاشه مانند زرد، قهوه اي، سبز، قرمز، آبي و غيره از آن موجود است.


سنگ هاي لاشه در تزئين ساختمان ها کمتر مورد استفاده قرار مي گيرند و بيشتر مصارف صنعتي دارند و در پي، ديوار راه ساز و ديوارهاي سنگي به وفور به کار گرفته مي شوند. از ديگر موارد کاربرد آن، در تهيه و توليد ماسه سبک براي بتن و آسفالت است.


البته براي آنکه بتوان به صورت کاملا قطعي سنگ لاشه را در کارهاي عمراني مورد استفاده قرار داد، اين سنگ بايد برخي مشخصات کيفي را نيز دارا باشد. از جمله اين موارد مي توان به عدم وجود لايه بندي ظريف در اين سنگ اشاره کرد. نحوه لايه بندي بايد به گونه اي باشد که کمترين ميزان خرد شدن و شکستن را از آن شاهد باشيم.


از جمله نکات ديگري که سنگ لاشه بايد دارا باشد، سختي و مقاومت بالا است. همان طوري که بالاتر نيز به آن اشاره شد معمولا از اين سنگ در پي ها استفاده مي شود. پس لازم است که اين سنگ بتواند مقاومت بالايي داشته و وزن هاي بالا را به خوبي تحمل کند.


نکته ديگري در زمان استخراج بايد در مورد اين سنگ به آن توجه کرد، شرايطي است که سنگ لاشه از آن استخراج مي شود. اين سنگ بايد از معادن رو باز خارج شود تا هم کار به نحو آسان تري انجام شود و هم اينکه ميزان هدر رفت آن کاهش پيدا کند.


تفاوت هاي سنگ مالون و لاشه


سنگ مالون را يکي از زير مجموعه هاي سنگ لاشه حساب مي کنند. اما تفاوتي که اين دو با هم دارند، بر روي عملياتي است که بعد از استخراج از معدن بر روي سنگ مالون اجرا مي شود.


سنگ مالون را در واقع همان سنگ لاشه است اما سنگ لاشه معمولا هيچ تراش و چکش خواري بر روي آن انجام نمي گيرد. اما سنگ مالون بعد از خروج از معدن توسط پتک و يا چکش با تغييراتي رو به رو مي شود.


تفاوت ديگري که اين دو با هم دارند در کاربردهاي اين دو است. سنگ هاي مالون را مي توان به عنوان تزئين نيز مورد استفاده قرار داد اما سنگ هاي لاشه اين قابليت را ندارند و بيشتر در کارهاي عمراني مورد استفاده قرار مي گيرد.


براي اطلاع از قيمت سنگ مالون و لاشه خريد آنها به اين وب سايت مراجعه کنيد.مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها


آسمان صورتی سفیران سروش سعادت BOOYAH FF بیا بشین یه دیقه خسته باش آموزش php (وبلاگ یک پی اچ پی کار) معماری عشق است ali_hk7 شیفت پلاس دانلود بسته